Categories: Bez kategorii

Giacinto Scelsi cz 1

Aktualnie jestem w trakcie pisania pracy licencjackiej. Temat to włoska solistyczna literatura fagotowa wydana po raz pierwszy w XX i XXI wieku. Przybliżam sylwetki kompozytorów, którzy napisali przynajmniej jeden utwór na ten instrument. Jednym z członków mojej “ściśle tajnej super fajnej” listy do opisania jest Giacinto Scelsi.

Parę lat temu przetłumaczyłem wkładkę do jednej z płyt CD z jego muzyką. Jako że nie będę całego tego tłumaczenia wykorzystywał w mojej pracy, umieszczę je tutaj, może komuś kiedyś się przyda ;>

Będę to wrzucał w kilku kawałkach, bo tekstu jest sporo.

– – – –
CZĘŚĆ 1
– – – –

Włoski kompozytor Giacinto Scelsi (1905-1988) był jednym z twórczych geniuszy naszych czasów —tym, którego spuścizna i artyzm długo jeszcze będą inspirować, zachwycać i zadziwiać doceniających go słuchaczy i krytyków XXI wieku. Zadziwiające, że jak na kompozytora, który umarł tak niedawno, niewiele wiadomo o jego życiu. Nikomu nie pozwalał się fotografować, celowo i rutynowo zmieniał lub ukrywał również szczegóły ze swojego życia prywatnego i publicznego, nawet przed osobami, z którymi miał codziennie kontakt. Urodzony w La Spezia (Liguria) w starożytnej rodzinie arystokratycznej, hrabia Giacinto Scelsi d’Ayala Valva był elegancki i ujmujący, z obecnością – i przenikliwymi błękitnymi oczami – która potrafiła obezwładnić; mniej szczęśliwie, epizody neurotyczne rzucały cień na długie okresy jego życia.

Scelsi nigdy nie uczęszczał do szkoły, zamiast tego był uczony prywatnie w domu. Nie uzyskał również akademickiego wykształcenia muzycznego. Studiował kompozycję prywatnie w Rzymie (nikt nie wie jak długo) u Giacinto Sailustio, ucznia Respighi. Później sporadycznie pobierał lekcje w Wiedniu u Waltera Kleina, studenta Schoenberga, oraz u Egona Koehlera, ucznia Skriabina, w Genewie. Scelsi, oprócz swojego języka ojczystego, mówił płynnie również po angielsku i francusku, napisał również wiele artykułów oraz wydał dwa tomy poezji po francusku.

Scelsi nie był kompozytorem, który pasował do jakiegokolwiek wcześniejszego modelu historycznego tego zawodu. Był niezależnie bogaty i dlatego zdolny do tworzenia bez potrzeby zaspokajania jakiegokolwiek segmentu publicznego, nieważne jak pospolitego czy ezoterycznego. Jego otoczenie stanowiło dziwne zgromadzenie bogatych przyjaciół z wyższych warstw społecznych, tybetańskich mnichów, z którymi medytował i intonował, oraz najbardziej znanych muzyków, poetów i malarzy jego czasów. Choć opis „awangardy” nie byłby nieodpowiedni, miał z tym niewiele do czynienia I nie szukał wejścia do jakiegokolwiek innego nurtu muzyki czy sztuki która eksplodowała we wszystkich kierunkach w wyniku intelektualnego I społecznego chaosu kat sześćdziesiątych. Nade wszystko, był on wizjonerem, który wiedział, że jego przekaz zostanie początkowo zrozumiany przez bardzo niewielu i że minie wiele lat zanim nawet koneser przyswoi jego intencje. Jego czas jednak nadszedł: historia muzyki współczesnej będzie musiała zostać napisana na nowo, bo niemożliwym jest wyobrazić sobie drugą połowę XX wieku bez Scelsiego.

admin

Share
Published by
admin

Recent Posts

Wątpliwości wokół “Live at Carnegie Hall” Budki Suflera

W 2000 roku zespół Budka Suflera wydał na dwóch płytach CD zapis koncertu w Carnegie…

54 lata ago

Piesi na ścieżkach rowerowych

(demot nie mój) Postanowiłem napisać kilka słów o tym, co mnie nieprawdopodobnie wpienia prawie za…

54 lata ago

Co robią martwi celebryci w reklamach na Facebooku?

No to już jest po prostu tak ostre przegięcie pały, że brak mi słów wystarczająco…

54 lata ago

Kilka słów do osób wypominających Ukraińcom Wołyń w sytuacji obecnej wojny i kryzysu humanitarnego

W sytuacji gdy Ukraińcy uciekają przed wojną i latającymi im nad głowami rakietami, gdy szukają…

54 lata ago

Wojna na Ukrainie to ustawka, normalnie drugie Sandy Hook – twierdzą spiskowi debile

Oto, co się dzieje, gdy spiskowe myślenie wejdzie za mocno. Ukraińska influencerka z Mariupola prowadzi…

54 lata ago

Najemco lokalu, pakuj manatki i wypieprzaj, bo trzeba uchodźców zakwaterować (i zrobić przy tym pokazówkę)

Pomoc pomocą, ale takie przypadki to już, nie wiem jak to nazwać, przesada, skrajność...? Na…

54 lata ago