Wątpliwości wokół “Live at Carnegie Hall” Budki Suflera

przez |

W 2000 roku zespół Budka Suflera wydał na dwóch płytach CD zapis koncertu w Carnegie Hall z 1999 roku. Był to jeden z jubileuszowych koncertów z okazji 25-lecia istnienia zespołu. Z zespołem gościnnie wystąpił były frontman, Romuald Czystaw.

Nie pisałbym tego posta, gdyby nie ostatnie wrzutki na kanale zespołu na YouTube. Otóż pojawiają się tam od jakiegoś czas niepublikowane dotąd nagrania Czystawa z występu w Carnegie Hall i jedno z nagrań przykuło moją uwagę. “Nie wierz nigdy kobiecie” to zupełnie inne wykonanie, niż to zamieszczone na płycie!

Przyjrzałem się bliżej wersji z płyty i tej opublikowanej na kanale i tylko utwierdziłem się w przekonaniu, że między tymi wersjami występują znaczące różnice. Inna solówka, inny miks, Czystaw zaczyna śpiew w innym miejscu, ponadto wersja opublikowana na kanale zawiera też interakcje z publicznością, której nie ma w wersji z płyty.

To nie jest tylko jakieś tam przemontowanie i popoprawianie detali w postprodukcji. To jest całkowicie inne wykonanie!

Co prowadzi do wniosku, że przy zapisie opublikowanym na dwupłytowym wydawnictwie ktoś bardzo mocno pogrzebał. Czyżby któraś z wersji pochodziła z innego koncertu? A może na płytę trafiła wersja nagrana podczas próby?

A może budkowe “Live at Carnegie Hall” to po prostu kolejna koncertówka zawierająca elementy dogrywane w studiu?

Fonograficzny świat już nie takie rzeczy widział, zdarzały się przypadki takie jak “Live Era” Guns N’ Roses, gdzie 1/3 wokali została nagrana na nowo w studiu.