Czy Polska powinna płacić ofiarom Holocaustu? Mój komentarz do całej sprawy

przez |

“Izraelska gazeta “Times of Israel” informuje, że Polska będzie musiała od przyszłego roku finansować emerytury 50 tys. Izraelczyków. Każdy z nich będzie mógł ubiegać się o polskie świadczenia dla osób represjonowanych podczas drugiej Wojny Światowej.

Gazeta twierdzi, że obywatele Izraela będą mogli ubiegać się o te środki dzięki ustawie podpisanej przez prezydenta w maju. Dzięki temu na dodatkowe pieniądze może liczyć każdy obywatel Polski, który cierpiał w czasie okupacji hitlerowskiej – będąc w obozie zagłady, koncentracji, pracy albo tranzytu, lub w ukryciu – lub późniejszej okupacji sowieckiej, do roku 1956.

Nowe przepisy pozwalają kombatantom i osobom represjonowanym ubiegać się m.in. o większe zniżki w komunikacji publicznej i pierwszeństwo w dostępie do lekarzy. “Times of Israel” zwracał uwagę na to, że nowe prawo wprowadza ułatwienia w wypłacaniu świadczeń osobom mieszkającym poza Polską. Rząd zmienił prawo w taki sposób by umożliwić transfer “miesięcznych świadczeń” w wysokości 100 euro dla poszkodowanych w Holocauście mieszkających poza Polską i nie mających dostępu do konta bankowego w tym kraju.

Polski obowiązek?

Zdaniem gazety Izraelczycy o polskich korzeniach mogliby otrzymywać świadczenia finansowane z polskiego budżetu już latem przyszłego roku. Zdaniem dziennika w Izraelu żyje około 50 tys. osób, które mogą skorzystać na nowym prawie.

“Times of Israel” cytuje również wypowiedzi Sebastiana Rejaka, delegata polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych ds. kontaktów z diasporą żydowską. – Do środków uprawnionych byłoby pewnie tysiące osób. Pytanie brzmi, jak wiele z nich byłoby tym zainteresowanych. Ale nie widzę też powodów, dla których ktoś miałby rezygnować z tych środków – mówił gazecie Rejak.

– Mam wrażenie, że Holokaust jest pod wieloma względami wspólnym doświadczeniem. A Polacy nie są odpowiedzialni za to, co się stało, ale mają obowiązek dbać o tych, którzy cierpieli w ich kraju – tłumaczył “ToI” Bobby Brown, dyrektor izraelskiego Projektu HEART.”

Źródło: http://tvn24bis.pl/informacje,187/polska-sfinansuje-emerytury-ocalalych-z-holokaustu-maja-obowiazek-dbac-o-tych-ktorzy-cierpieli-w-ich-kraju,437599.html

Mój komentarz do całej sprawy będzie krótki a konkretny:

Za szkody wojenne – w tym również za Shoah – odpowiedzialność powinien ponosić OKUPANT I MORDERCA!!!!! czyli w tym wypadku NIEMCY!!!!! a nie Polska… samo wysuwanie takich roszczeń wobec Polski należy uznać za skandal na skalę międzynarodową…

Żeby była jasność, nie odmawiam tym ludziom prawa do odszkodowania. Jednak adresatem ich roszczeń w żadnym wypadku nie powinna być Polska, bo to nie Polska rozpętała II wojnę światową, to nie Polska zniszczyła pół Europy, i to nie Polska wymordowała miliony ludzi, tylko III RZESZA NIEMIECKA. I to od NIEMIEC powinni się domagać zadośćuczynienia.